NAŠE ČINNOST
FYZIKÁLNÍ ZKOUŠKY
CHEMICKÉ ZKOUŠKY
MIKROBIOLOGICKÉ
ZKOUŠKY
ZKOUŠENÍ DĚTSKÉ OBUVI
ZKOUŠENÍ DĚTSKÉHO OBLEČENÍ
TEST OBUVNICKÝCH OŠETŘUJÍCÍCH PŘÍPRAVKŮ
ČLÁNKY A PUBLIKACE




AZL Otrokovice s.r.o.
tř. Tomáše Bati 1724
765 02 Otrokovice

E-mail: stachova@azl.cz
Fax: +420 577 663 407
Tel.: +420 577 663 404

Název příspěvku: Důvody k reklamaci čalouněného nábytku z usní.

V návaznosti na článek uveřejněný ve Stolařském magazínu č. 6/2005, který se zabýval požadavky návrhu evropské normy prEN 13336 na usně pro čalounické výrobky, je účelem tohoto příspěvku poukázat na nejčastěji se vyskytující vady čalounických výrobků. Jedná se zejména o sedací soupravy s potahem z usně, které jsou používány jako výrobek každodenně a je třeba, aby takový výrobek sloužil spotřebiteli za obvyklých podmínek v domácnosti po dobu alespoň 10 let.

V některých případech lidé, kteří si „koženou“ a ne zrovna levnou sedací soupravu kupují, mají zato, že si kupují hodnotný sedací nábytek, který budou používat i podstatně delší dobu, v extrémních případech udávají výrobci životnost usně za prakticky neomezenou.
K tomu je nutno říci, že životnost usně je daná zejména kvalitou a vlastnostmi povrchové úpravy. I kvalitní povrchová úprava časem přirozeně stárne a nelze počítat s životností delší než 10 let, samozřejmě hodnota celého výrobku je daná i jeho konstrukcí a konfekčním zpracováním. Hodnota čalouněného výrobku se s dobou jeho používání snižuje, přičemž v prvních 5 letech je odpisové procento nejvyšší, nejedná se o přímo úměrnou závislost.

I pro tyto výrobky však platí podle novely obč. zákona č.136/2002 od 1.1.2003 záruční lhůta 2 roky a proto je třeba, aby byly případné vady výrobku odhaleny již během této doby. Nejčastější vady se objevují na čalounění již po krátké době užívání výrobku, ne vždy si však uživatel –spotřebitel - všimne např. počínajícího stírání, praskání nebo slupování povrchové úpravy.

Příklady častých vad čalounických usní:

1.Vady vzniklé v surovině za života zvířete fyziologickými vlivy

Prázdná (řídká) kůže – useň vyrobená z prázdné kůže má zvýšený lom líce, větší zvrásnění a sníženou strukturální pevnost. Pokud se useň tohoto druhu použije pro mechanicky namáhané dílce na sedací ploše, opěradlech (pohledová strana), pak může dojít k výrazným vráskám, nevratnému „vytažení“ usně a v extrémních případech i k potrhání usně.

Obr. 1 – Prázdná useň se zvýšeným lomem líce
Obr. 2 – Trhliny na sedáku vzniklé v důsledku nízké strukturální pevnosti usně (délka prasklin až 3 cm)

Žilovitost – obtisk žil a cév na rubu usně. Vada se projevuje také na líci usně výraznou mramorovitou kresbou, mnohdy vnímanou jako jizvy, kterou někdy nezakryje ani umělý dezén. V těchto místech může dojít k oslabení struktury a k praskání usně.
Obr. 3 – Žilovitost

2.Vady vzniklé v surovině za života zvířete fyzikálními, chemickými nebo biologickými vlivy

Jizvy – zahojené poškození kůže, na usni se projevuje mělkými i hlubokými jizvami různé velikosti (drobné píchance, škrábance, boláky, štípance, výpalky). V malém měřítku lze tyto vady akceptovat a považovat je za přírodní znak usně.
Obr. 4 – Zarostlá jizva, škrábanec

3. Vady v důsledku nedodržení postupu konzervace surové kůže

Zapařená, zahnilá kůže – důsledkem je poškození a loupání líce, které se projevuje nestejnoměrnou kresbou líce, nerovným povrchem usně.
Obr. 5 - Zahnilá kůže

4. Vady vzniklé během výrobního postupu
Promízdřená useň – ztenčení kůže nebo usně při mechanickém opracování rubu usně a egalizaci tloušťky. Projevuje se na líci „propadlinou“ se vzhledem podobným jizvě. Častá vada, která oslabuje strukturu a snižuje pevnost usně.
Obr. 6 – Promízdření kůže nebo usně při mechanickém opracování

Praskání povrchové úpravy - Jemné trhlinky povrchové úpravy vzniklé v důsledku nesprávného postupu při aplikaci povrchové úpravy (obvykle stříkáním), nesprávným poměrem apretační směsi, tvořící tvrdou a křehkou vrstvu na povrchu usně. K popraskání povrchové úpravy dojde ještě před vlastním užíváním výrobku nebo také v důsledku opakovaného mechanického ohýbání usně např. ve zvrásnění nebo švu.

Obr. 7 – Jemné trhlinky povrchové úpravy

Sypání povrchové úpravy – Částečné oddělování plošek povrchové úpravy (apretury) z povrchu usně, jedná se o snížení adheze úpravy k líci usně nebo mezi vrstvami povrchové úpravy, kdy se odděluje např. jen finální vrstva úpravy. Vada se projevuje výraznou změnou barevného odstínu a skvrnami.

Obr. 8 – Snížená adheze povrchové úpravy

Stírání povrchové úpravy – Narušení souvislého filmu úpravy při tření usně za sucha, mokra nebo roztokem umělého potu. Vada vzniká v důsledku nesprávného postupu při aplikaci povrchové úpravy (obvykle stříkáním), nesprávným poměrem apretační směsi a její nedokonalou fixací. Na povrchu usně se vytvoří příliš měkká stíratelná vrstva. Vada se projevuje výraznou změnou barevného odstínu a světlejšími plochami zejména na mechanicky namáhaných místech – sedací ploše, područkách.

Obr. 9 – Stírání povrchové úpravy

Okrajově se vyskytují vady jako např.
- netypický pach usně (pach zatuchliny, po plísni, po konzervovadlech, mazadlech)
- netypické zvukové projevy při používání sedacího nábytku (vrzání, výrazné šustění, pískání),
které jsou vnímány jako obtěžující a rovněž jsou důvodem pro uznání spotřebitelské reklamace.
- změny barevného odstínu (většinou ztmavnutí) v důsledku snížené odolnosti usně pro vodu a pot.

5. Klasifikace vad

Výše uvedené vady, pokud se vyskytují na hotovém výrobku, jsou klasifikovány jako vady neodstranitelné.
U vad, které jsou strukturálního charakteru (všechny výše uvedené kromě vad povrchové úpravy) je nutno rozlišovat, zda se jedná o vadu, která
a) pouze snižuje vzhledové vlastnosti jako např. jizvy, škrábance, nerovnosti líce nebo
b) může být původcem praskání a trhání usně.

V prvním případě se jedná o vady přijatelné (akceptovatelné) pokud jsou malé nebo jsou umístěny na místech skrytých. V případech řídké a prázdné nebo promízdření usně se jedná o vady nepřijatelné a ohrožující funkčnost výrobku.

Vady povrchové úpravy jsou obvykle vady estetické (nehomogenita v barevnosti povrchu), někdy také i funkční a to v případech, kdy může v důsledku pouštění barvy povrchové úpravy dojít ke zničení oděvu uživatele. Jedná se o vady nepřijatelné.

6. Neoprávněné reklamace

Neoprávněné reklamace se u sedacího nábytku vyskytují spíše ojediněle. Jedná se většinou o případy nešetrného zacházení s výrobkem a mechanického poškození např. ostrým předmětem, kovovými přezkami na kalhotách, velcro uzávěry, zabarvení nebo ušpinění od nestálobarevných oděvů - riflí, poškození zvířetem).
Obr. 10 Poškození křesla drápky zvířete
Obr. 11 Polití usně 50% roztokem alkoholu a následné setření utěrkou.

7. Ošetřování sedacího nábytku

S poškozením sedacího nábytku prokazatelně v důsledku nevhodného způsobu ošetřování jsem se dosud v praxi nesetkala, nicméně pokládám za vhodné zmínit zásady jeho ošetřování. Podmínkou pro uplatnění reklamace je předpoklad, že je sedací souprava používána v souladu s doporučením výrobce a udržována obvyklým způsobem pouze povrchově vlhkou měkkou utěrkou, resp. ošetřována přípravky, které byly pro tento účel výrobcem dodány nebo prokazatelně doporučeny. Při ošetřování nesmí v žádném případě dojít k provlhnutí usně nebo styku s organickými rozpouštědly včetně alkoholu.
Celkové čištění nábytku (pokud je to nutné) je lépe svěřit odborníkům ze specializované firmy nebo chemické čistírny pro čištění usní.

Závěrem je nutno zdůraznit, že výše uvedené vady sedacího čalouněného nábytku – sedacích souprav – lze spolehlivě identifikovat ve specializované laboratoři za použití objektivních zkušebních metod včetně mikroskopie. Rozhodnutí o reklamaci je vhodné opřít o objektivní laboratorní zjištění zejména v případech, kdy prodejce podstupuje finanční nároky z oprávněné reklamace vadného zboží zpět výrobci.

Autor příspěvku:
Ing. Miloslava Štachová , soudní znalec a vedoucí akreditované zkušební laboratoře
Kontakt: AZL Otrokovice s.r.o.,
Zkušebna kožedělných a textilních materiálů a výrobků
Akreditovaná zkušební laboratoř č. 1059
areál TOMA, b. 45a, 765 02 Otrokovice